NewStats: 3,264,865 , 8,184,929 topics. Date: Thursday, 12 June 2025 at 03:54 PM 6h5t6mn4mk |
Cooking Vs Buying Food: Which Is Really Cheaper. What’s Your Take? (12057 Views)
ROK123(f): 6:42pm On Jun 10 |
Cooking is only cheaper when you have almost all the ingredients at home..that is, when you buy your foodstuffs in bulk and keep at home, its makes cooking cheaper and easier esp when you have full house but when you buy almost all the foodstuff whenever you wants to cook, Mehn! you go spend tire, it's almost same price as buying food, just a little diff
2 Likes |
olaJako(m): 6:43pm On Jun 10 |
Omo buying food na wahala, you no go belle full at all. Buh cooking you fit chop 2 times or 3.
1 Like |
fergie001: 6:44pm On Jun 10 |
Numerouno94:I nearly break my head because of this question some weeks ago.... So I simply buy food biko ![]() If it's the normal I cook, anything soup I buy |
Petjames85(m): 6:44pm On Jun 10 |
Just stock your house with food stuffs and you're good to keep visiting the pot anytime you like. Imagine if you're to eat three square meal outside how much it will cost? Even if no meat make bele full abeg ![]() ![]() ![]() 1 Like |
Empresa: 6:45pm On Jun 10 |
When you get typhoid as a result of eating outside, and you add the money you use in treating yourself to the one you use in eating outside; nobody will tell you eating outside is more expensive.
3 Likes |
GloriousGbola: 6:47pm On Jun 10 |
The correct question is how valuable is your time. If your time is money then it is definitely cheaper to buy food. Buy the food and your done. Cooking means you buy the food, prepare it, cook it eat it, store it and clean up afterwards. This can take up to 3 hours or more. Meanwhile you order the food eat it and throw away the pack in 10 minutes and get back to work. If however you have plenty of time and no way to use it, cooking is more economical. 6 Likes 1 Share |
Love800(m): 6:48pm On Jun 10 |
This thing is relative. To some is cheaper, to some its expensive, base on their lifestyle!
|
AirBere: 6:49pm On Jun 10 |
Apus: 😂 😂 😂 You guys just love to play with semantics lol. Can you explain the emboldened? Unless you're financially capable, eating out will always be more expensive than cooking. Say I'm a mid level guy staying alone. I go to the Market, buy the things I need for the weekend, cook let's say egusi soup with plenty meat, eat to my satisfaction and then the return the rest to my dear freezer. What amount of food will I eat in a standard or even a local buka that'll really satisfy me. I no even wanna talk about married people with families. I do both, my wife cook, I cook too, even my first daughter can cook as well. We buy food too. My wife has bought food directly from work too. Ive done same multiple times. So we do all of the above. With all that said, cooking is always cheaper but to each, their own 😉 7 Likes |
Treasure17(m): 6:49pm On Jun 10 |
Cooking is more cheaper depending on your varieties.
|
Sccarrr: 6:51pm On Jun 10 |
Cooking is much cheaper and very healthy.... especially if u live in my area type where there's no local food canteen's(very tasty meals) 😹.... Untop pastries wey no even good like that for two people and soft drinks, almost 12k gone like that just this evening.... imagine if I carry the 12k go cook better small vegetables and rice or Eba😋 1 Like |
DemonSlayer: 6:52pm On Jun 10 |
Chilipepper: If you're cool with eating food without knowing who cooked it or how it was made—just because you think you're saving a few kobos—no wahala. Kwantinu. Na Naija you dey, body go tell you. 😏 You never hear say some of these kitchens get more rats and cockroaches customers ba? Some even add "special ingredient"—like paracetamol and piss inside soup. Bon appétit o! 2 Likes |
AKWATGOLD1(m): 6:52pm On Jun 10 |
Cooking is cheaper except the person lazy human being
|
pocohantas(f): 6:52pm On Jun 10 |
For the quality of food I/we eat, cooking is cheaper. Any week I don't cook, Chowdeck bills no be here. You done transfer 150k to Chowdeck wallet before?
|
Aguogba(m): 6:52pm On Jun 10 |
Apus:You mean *Economics* of scale |
Chopbeleful100: 6:53pm On Jun 10 |
If u won chop belleful cook ur food
|
Adesanmi200: 6:53pm On Jun 10 |
For this Ijebu ode, I have some spots for locally made food and ko ni ga ju ara lo. And sometimes I do cook at home. Sometimes my choice depends on what I want to eat. I don't usually buy rice like that outside, bread and beans are outside, fufu and Amala, and other swallow are outside. 2 Likes |
OneCandleAway(f): 6:55pm On Jun 10 |
Anguldi: You must not be eating a balanced diet. You think that thing Nigerians do, eating one meat that is as small as paracetamol is good nutrition? Why do you think people abroad look plumpy, they have access to enough protein. 10 Likes 1 Share |
AirBere: 6:59pm On Jun 10 |
Aguogba: It's called "Economies of scale" not "Economics of scale". It's a term used in elementary economics to explain the advantage of large scale production and how it can lead to efficiency. 6 Likes |
DemonSlayer: 7:00pm On Jun 10 |
Aguogba: 😂😂 The corrector don carry the correctee enter express. Egungu! Wahala wear sneakers today! E be like say your body dey do shoki this evening, abi? Body dey sweet you! The werey say *Economics* of scale. LWKMD! 4 Likes |
DrAda(f): 7:01pm On Jun 10 |
Cooking. It goes beyond saving money on cost of food. One needs to consider the dangers of contracting infections as well.
3 Likes |
runningriot: 7:03pm On Jun 10 |
The truth is that cooking is more cheaper. Eg let us take for instance a plate of rice with an average chicken cost 3-3500K ok let's do the maths: one cup of rice is 200 on an average since 8 cups makes one measure here in the north. Charcoal or equivalent 200, tomato 200, magi 100, salt 50, pepper 100, spices 200, grandnut oil or equivalent 300, with your 1000 cooked chicken meat everything sum up together will give you 2,350 conclusively there are things you will not exhaust among the mentioned items bought eg tomato, magi, spices etc This metrics is based on real time cost effect.
1 Like |
pocohantas(f): 7:03pm On Jun 10 |
OneCandleAway: Omo, laugh done kill me. 3 Likes |
Yankee101: 7:09pm On Jun 10 |
I think a lot of you buy from super markets that’s why the cooking maths is not mathing Cooking is always far cheaper than restaurant food If you buy your cooking materials from a supermarket in the middle of a big city you’re on your own as per pricing cos you’re just paying for location and not the actual price |
chipet67(m): 7:11pm On Jun 10 |
Cooking is still cheaper, with 3k you can cook small soup that will last you 2 days. Na you wan follow YouTube chef. Ask ya mama to teach you. Since I started cooking my food, I eat to my satisfaction, and I observe the positive changes on myself. People even testified I look good now. 4 Likes |
alklas(m): 7:11pm On Jun 10 |
Cooking ![]() |
runningriot: 7:13pm On Jun 10 |
Apus:Bro the cost effect will remain constant if the quality of the food is constant. Economies scale mostly or especially works when ingredients for production are bought in bulk and the seller reduces the price effect. |
bizbro: 7:15pm On Jun 10 |
Aguogba: Lol Economies oga |
jaksmillioniar: 7:17pm On Jun 10 |
pocohantas:I think is beta to cook but go to eatry for celebration. But it depends on mood cos sometimes u are tired to cook 2 Likes |
millionboi2: 7:18pm On Jun 10 |
Apus:Exactly the comment i want to drop. |
jaksmillioniar: 7:19pm On Jun 10 |
When my wife born I try to buy akara outside am shock akara 1500 neva make us belleful is waste to buy food outside
|
Blackman7: 7:21pm On Jun 10 |
Buying in bulk
|
Emeka71(m): 7:22pm On Jun 10 |
Apus:Buying food. |
Pepsi Or Coke: Which Do You Prefer?
(Go Up)
Sections: How To . 37 Disclaimer: Every Nairaland member is solely responsible for anything that he/she posts or s on Nairaland. |